Pomyślałam trochę nad tym i postanowiłam co jakiś czas przeszukiwać dla Was cały internet na dany temat :) Więc jeśli zobaczycie post z dopiskiem Volusequat buszuje po internecie, to znak, że jest to poradnik dla Was! :)
Na pierwszy ogień postanowiłam poruszyć temat dość popularny, czyli jak czytać szybciej.
Jak czytać szybciej i uważniej?
1.Ćwicz jednozadaniowość.
Siadając do książki, spróbuj posprzątać trochę swój pokój, wyłącz komputer wraz z wszystkimi sprzętami tego typu, które mogłyby Cię rozpraszać. Mówiąc prosto, przyszykuj swój pokój tak jakbyś miał iść spać. Niech nic ani nikt Cię nie rozprasza.
2.Staraj się czytać świadomie.
Nie pozwól myślom uciekać. Czasami podczas czytania, nasze myśli zaczynają skupiać się na czymś innym np. na tym co mamy zrobić jutro, niż na czytaniu książki. Wiadomo oczywiście, że łatwiej jest powiedzieć niż zrobić, ale nie poddawaj się! Staraj się pamiętać o tym, że poświęcasz czas lekturze i zrozumieniu tego,co czytasz. A kiedy myślisz o niebieskich migdałach w myślach krzyknij do siebie Skup się! To na pewno pomoże :)
3.Bądź cierpliwy.
Będziesz się rozpraszać, sprawdzać Facebooka, wiadomości i inne zbyteczne rzeczy. To prawda, korzystanie z internetu bardzo utrudnia nam czytanie dłuższych tekstów. Jeśli po kilku stronach książki, którą czytasz, przestajesz rozumień, no cóż, nic nie szkodzi. Daj sobie czas i próbuj. Wycisz się i skup na słowach, czerp z nich przyjemność. Naucz się ponownie koncentrować na dłuższych tekstach.
4.Czytaj na papierze.
Badania dowodzą, że czytanie książek elektronicznych powoduje, że nieco mniej pamiętamy i i rozumiemy z treści. Dzieci korzystające z elektronicznych wersji podręczników gorzej wypadają w testach. Fakt, wiele osób się z tym nie zgodzi i duża część Was lubi czytać w wersji elektronicznej, ale jeśli Ty nie możesz się skupić na tekście, to może lepiej będzie spróbować z papierową książką :)
5.Medytuj.
Podobno osoby, które regularnie ćwiczą medytacje, mają lepiej rozwiniętą tę część mózgu, która odpowiada za uczenie się i czytanie. Oczywiście medytacja, nie sprawi, że będziesz czytać szybko, ale może pomóc Ci w skupieniu się, zapamiętywaniu i lepszym rozumieniu, warto spróbować.
6.Nagradzaj się.
Jeśli naprawdę jest Ci ciężko zabrać się za czytanie, to może warto spróbować obiecać sobie jakąś nagrodę? Może kawa z pianką i pyszne ciacho po przeczytaniu pięćdziesięciu czy też stu stron?
7.Wyznacz sobie cel czytania.
Zawsze, kiedy podejmujemy jakąś czynność, warto wiedzieć co i po co robimy.
Biorąc do ręki książkę, zawsze wyznacz cel czytania. Odpowiedz sobie na pytania:
"Po co chcę ją przeczytać?"
"Co będę umiał, kiedy skończę czytać tę książkę?"
"Czego chcę się dowiedzieć?"
"Co jest dla mnie najistotniejsze?"
Mogą być to cele typu:
"Chcę się zrelaksować"
"Chcę dogłębnie poznać psychikę bohatera książki"
Cel musi być jasny i konkretny. Powinieneś maksymalnie się skupić i nastawić swój mózg na wyszukiwanie informacji, które są potrzebne do osiągnięcia zamierzonego celu. Ale aby to zrobić radzę Ci przeczytać następną radę :)
8.Zanim zaczniesz czytać, zrób przegląd książki.
Przegląd książki robimy, aby zorientować się w strukturze organizacji książki. Zanim zaczniemy czytać warto jest przejrzeć naszą lekturę, zobaczyć czy zawiera obrazki, przeczytać teksty na marginesie, pogrubienia, nagłówki, tytuły czy też opisy na okładce książki. Przez tą czynność będziesz mógł wystawić sobie cele z punktu 7 i przekonać się do książki, którą masz zamiar przeczytać.
9.Pobudź prawą część mózgu!
A jak to zrobić? Spróbuj postępować według zamieszczonych poniżej metod:
- Myśl pozytywnie o samym czytaniu, uśmiechaj się, ciesz się z nowej przygody wraz z książką.
- Zadbaj o miejsce do czytania- usiądź wygodnie, w miejscu gdzie czujesz się wygodnie i przyjemnie. Nie żałuj poduszek i ciepłego kocyka, przygarnij je i zadbaj o to, żeby mieć ciepełko i wygodne oparcie.
- Włącz przyjemną muzykę- Jeśli nie lubisz czytać w ciszy, to warto włączyć jakąś lekką i uspokajającą muzykę. Ważne aby nie zawierała słów, ponieważ jak wiadomo mamy skłonności do śpiewania tekstu, który słyszymy. Muzyka pobudza naszą prawą stronę mózgu.
- Wyobrażaj sobie to, co czytasz, przetwarzaj w umyśle tekst na obrazy, kształty, kolory, wygląd bohaterów.
W czasie czytania pamiętaj, aby robić sobie przerwy. Umysł nudzi się już po 20-30 minutach (chyba, że jest to wyjątkowo ciekawa lektura). Oczy męczą się w jeszcze szybszym tempie. Żeby tego uniknąć, co kilka akapitów unoś wzrok znad książki i rozglądaj się po otoczeniu, które Cię otacza- co pozwoli Twoim soczewkom i mięśniom gałki ocznej na zmianę poziomu napięcia i rozluźnienie.
11.Dobry sen.
Zadbaj o to, aby mieć wystarczającą ilość snu. Jeśli jesteś niewyspany i przemęczony, to nie ma szans abyś szybko czytał i koncentrował się na tym. Sen to podstawa, pamiętaj!
12.Świeże powietrze.
11.Dobry sen.
Zadbaj o to, aby mieć wystarczającą ilość snu. Jeśli jesteś niewyspany i przemęczony, to nie ma szans abyś szybko czytał i koncentrował się na tym. Sen to podstawa, pamiętaj!
12.Świeże powietrze.
Nigdy nie czytaj w zatęchłym pomieszczeniu. Nawet jeśli na dworze jest zimno, to wietrz swój pokój, bo duża ilość tlenu jest niezbędna do utrzymania koncentracji.
13. Łącz słowa w grupy.
13. Łącz słowa w grupy.
Zamiast czytać każde słowo osobno, łącz słowa w grupy, a nawet w zdania. Im więcej czasu spędzasz nad jednym słowem, tym wolniej będziesz czytać, dlatego dla szybszego czytania istotne jest czytanie całych grup.
14.Nie czytaj drugi raz tego samego fragmentu tekstu.
14.Nie czytaj drugi raz tego samego fragmentu tekstu.
Stracisz tylko ciągłość myślenia i spowolnisz cały proces. Przejrzyj tylko tekst i spróbuj odgadnąć jego sens.
15.Wypróbuj każdą z metod, żeby sprawdzić, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia.
Ostatnia rada, równie ważna co poprzednie :) Nie ograniczaj się i nie poddawaj :)
Mam nadzieję, że dotarłeś do końca i ten wpis będzie dla Ciebie pomocny :)
W komentarzu możesz napisać, o czym mógłby być następny wpis tego typu, z chęcią taki zrobię :) Potrzebna mi tylko chwilka wolnego czasu... noo nie taka chwilka :P
A czego życzę Ci na koniec? Zaczytanej chwili i tego abyś się nie ograniczał i nie poddawał.
15.Wypróbuj każdą z metod, żeby sprawdzić, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia.
Ostatnia rada, równie ważna co poprzednie :) Nie ograniczaj się i nie poddawaj :)
Mam nadzieję, że dotarłeś do końca i ten wpis będzie dla Ciebie pomocny :)
W komentarzu możesz napisać, o czym mógłby być następny wpis tego typu, z chęcią taki zrobię :) Potrzebna mi tylko chwilka wolnego czasu... noo nie taka chwilka :P
A czego życzę Ci na koniec? Zaczytanej chwili i tego abyś się nie ograniczał i nie poddawał.
nagradzanie się - tylko dzięki temu przeczytałam "Pana Tadeusza" ;)
OdpowiedzUsuńkostki czekolady co kilka stron :P
o dziwo skuteczne
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: http://bibliotekaamarzen.blogspot.com/
Posy
Ja będę tak próbować dzisiaj z lekturą :) Może się uda! :D
UsuńNie zgadzam się tylko z 14 :)
OdpowiedzUsuńskazani-na-ksiazki.blogspot.com
Ostatnia rada najlepsza :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Ściskam,
Kuba
kingomaniak.blogspot.com
Świetna Notka !!
OdpowiedzUsuńDziękuję ^^
UsuńJa czytam szybko chyba dlatego, że wszystko robię szybko he he. A tak na poważnie, fajne porady.
OdpowiedzUsuńCiekawy post. Przyda się przy czytaniu lektur!
OdpowiedzUsuńwritten-by-life.blogspot.com
Ja mam czasem problemy z tym skupieniem się. Biorę do ręki książkę, a za chwilę myślę już o czymś innym. Choć przyznam, że twoje porady trochę mnie zmotywowały. Trzeba się zabrać za ten stosik czekający na przeczytanie ;) Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńPrzydatny post! Co do czytania książek elektronicznych... staram się tego unikać, ale kiedy stoję w kolejce, w tramwaju czy autobusie, wygodniej mi czytać ebooka. Tak samo jest w dłuższej podróży. Ale w domu staram się czytać oczywiście książki papierowe!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam cieplutko ♥
http://sleepwithbook.blogspot.com/
Świetne porady na pewno z niektórych z nich skorzystam. Super pomysł na post :)
OdpowiedzUsuńNo i bym zapomniała! Zostałaś nominowana! :D
OdpowiedzUsuńSzczegóły na moim blogu:
http://sleepwithbook.blogspot.com/2016/04/liebster-blog-award.html
Ja kiedyś próbowałam z nagradzaniem się i wyszło to kiepsko - początkowo rozmieszczałam żelkowe misie na końcu kazdej strony podręcznika z biologii, a potem na końcu każdego akapitu i w sumie później treść gdzieś moi uciekła, liczyły się tylko żelki xD Ale ogólnie nie mam problemu z czytaniem, jestem w stanie robić to bardzo szybko. Chyba praktyka czyni mistrza w tym wypadku :)
OdpowiedzUsuńBooks by Geek Girl
Ja raczej nie mam problemu z czytaniem, od zawsze szło mi to dość szybko i sprawnie :P
OdpowiedzUsuńMuszę zgodzić się z numerkiem 4 - jako że czytam wersje papierowe i te elektroniczne, widzę między nimi ogromną przepaść. Z ebookami mam taki problem, że potrafię usiąść po skończonej lekturze do recenzji i potem łapię zawiechę na kilka godzin, zapominając, co w tej książce w ogóle było :p
Pozdrawiam! :*
Biblioteczka Blanki